Parkiety

Dla Domu i nie tylko…

Co powinieneś wiedzieć o bakteriach Legionelli

Bakterie Legionella są naturalnie obecne w wodzie w większości miejsc. Kiedy warunki są odpowiednie, Legionella może rosnąć i rozwijać się w systemach wodnych. Bakterie rozwijają się w ciepłej wodzie, takiej jaką można znaleźć w jacuzzi, fontannach, klimatyzatorach i nawilżaczach. Takie warunki rozwoju mogą być powszechne w budynkach, w których sztuczne środowisko wewnętrzne jest połączone z wysoką wilgotnością, zastałą wodą i innymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi mikrobiologicznemu. Jeśli nie zostaną wykryte i zniwelowane, ryzyko zachorowania na chorobę legionistów jest wysokie w przypadku interakcji z usługami wodnymi, takimi jak fontanny do picia lub nawilżacze. Ten artykuł obejmuje wszystko, co należy wiedzieć o bakteriach Legionella, w tym jak rozwijają się w systemach wodnych, czynniki ryzyka zachorowania na chorobę legionistów ze skażonych źródeł, objawy zakażenia Legionellą i najlepsze praktyki zapobiegania epidemii.

Co to jest Legionella?

Bakterie Legionella to gatunek Gram-ujemnych, patogennych bakterii, które naturalnie występują w środowiskach wodnych. Legionella są odpowiedzialne za dwa główne rodzaje chorób u ludzi: Są również odpowiedzialne za większość przypadków gorączki Pontiac, która jest mniejszą chorobą żołądkowo-jelitową z objawami, które obejmują również wysoką gorączkę, bóle mięśni, ból głowy i kaszel.

Każdego roku szacuje się, że 8000 osób w Stanach Zjednoczonych jest hospitalizowanych z powodu choroby legionistów, a u dodatkowych 12000 osób diagnozuje się gorączkę Pontiac.

Jak bakterie Legionelli rozwijają się w wodzie?

Bakterie Legionelli rozwijają się w ciepłej wodzie, takiej jaką można znaleźć w jacuzzi, fontannach, klimatyzatorach i nawilżaczach. Bakterie te są powszechnie spotykane w glebie i systemach wodnych budynków, gdzie panują idealne warunki do ich wzrostu i rozmnażania. Legionellę można znaleźć w wielu naturalnych źródłach, w tym w wodzie z jezior, rzek lub strumieni, wieżach chłodniczych i fontannach dekoracyjnych.

Bakterie Legionelli mogą rozprzestrzeniać się z jednego źródła wody do drugiego poprzez proces zwany aerozolizacją. W tym procesie, bakterie mogą być przenoszone w powietrzu, gdy kropelki wody są wyrzucane ze źródła, takiego jak wieża chłodnicza lub urządzenie wodne. Kropelki mogą pokonywać duże odległości, lądując na pobliskich powierzchniach i zarażając inne źródła wody.

Czynniki ryzyka zachorowania na chorobę legionistów

Każdy może zachorować na chorobę legionistów, ale starsi dorośli i ludzie z przewlekłymi chorobami płuc lub układu odpornościowego są bardziej narażeni na zachorowanie.

Do osób najbardziej narażonych na zachorowanie na chorobę legionistów należą: Osoby w wieku powyżej 50 lat Osoby z przewlekłymi chorobami płuc, takimi jak astma, rozedma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) Osoby z chorobami immunosupresyjnymi, takimi jak cukrzyca, niewydolność nerek, niewydolność wątroby lub HIV Osoby, które palą Osoby, które pracują w branży opieki zdrowotnej, w tym lekarze, pielęgniarki, terapeuci oddechowi, i innych pracowników medycznych Osoby mieszkające w domach opieki Osoby używające urządzeń wstrzykujących wodę do organizmu, takich jak maszyny do dializy nerek Osoby odpowiedzialne za utrzymanie systemów wodnych w budynkach i inne grupy wysokiego ryzyka, w tym osoby pracujące w wojsku, personel więzienny i osoby podróżujące do krajów, w których choroba legionistów jest powszechna

Objawy choroby legionistów

Objawy choroby legionistów pojawiają się zwykle od 2 do 10 dni po kontakcie z bakteriami. Objawy choroby legionistów obejmują wysoką gorączkę, dreszcze, bóle mięśni, bóle głowy i kaszel. Choroba może postępować, jeśli nie jest leczona i może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet śmierci.

Jeśli masz te objawy, natychmiast udaj się do lekarza, aby uzyskać test na chorobę legionistów i inne infekcje bakteryjne.

Jak zapobiegać epidemii choroby legionistów

Bakterie Legionelli rozwijają się w ciepłych i wilgotnych warunkach, więc najlepszym sposobem zapobiegania epidemii choroby legionistów jest utrzymywanie w pomieszczeniach jak najbardziej suchych.

Możesz chronić siebie i innych w swoim otoczeniu stosując się do poniższych najlepszych praktyk: